Goričak 6
2283 Zavrč
Tradicionalno regijsko proslavo ob dnevu Civilne zaščite, ki ga od leta 1990 obeležujemo na prvi marčevski dan, je s podelitvijo priznanj letos gostila Občina Zavrč.
»Ponosen sem, ko velikokrat slišim, da področje zaščite in reševanja, ki temelji na prostovoljcih in gasilstvu, ki je v Sloveniji zelo dobro organizirano in za vzgled drugim državam. Ob tem želim dodati, da je občina Zavrč prijazna prostovoljcem in da je bil tudi v tem obmejnem okolju že večkrat izpostavljen pomen solidarnosti in čut za sočloveka. Ponosen sem na vse svoje prostovoljke in prostovoljce, ki so v vsakem trenutku pripravljeni pomagati in svoj čas namenijo za nekaj kar je v naši družbi še premelo spoštovano in nemalokrat premalo poudarjeno« Župan Občine Zavrč Slavko Pravdič je v pozdravnem nagovoru kot gostitelj dogodka izpostavil pomen dobro organiziranega sistema zaščite in reševanja. Zahvalil se je vsem, ki delujejo na področju zaščite in reševanja, za njihovo plemenito delo.
Največjega pomena je učinkovito delovanje sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami
Slavnostni nagovor na osrednji regijski slovesnosti ob dnevu Civilne zaščite je imela predstavnica Uprave RS za zaščito in reševanje Olga Andrejek, ki je med drugim poudarila, da sta se znanje in vedenje, kako ukrepati v primeru naravne in druge nesreče, na splošno izboljšala, a jih še vedno čaka veliko dela na tem področju. Navedla je, da si bomo leto 2022 žal zapomnili tudi po obsežnih nesrečah, predvsem po največjem požaru v zgodovini Slovenije na območju Krasa in hudi eksploziji v kemični tovarni Melamin v Kočevju, ki je terjala tudi sedem življenj. Pri obeh omenjenih nesrečah kot tudi npr. pri dovažanju pitne vode prebivalcem v sušnem obdobju kot tudi pomoči v času poplav so bili seveda prisotni pripadniki civilne zaščite in vsi drugi iz sistema zaščite in reševanja. Govornica je še poudarila, da Uprava RS za zaščito in reševanje pripravlja Resolucijo o nacionalnem programu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, s katero želijo v prihodnjih sedmih letih zagotoviti načrten, usklajen in učinkovit razvoj vseh dejavnosti ter nalog zaščite, reševanja in pomoči.
V Zavrču sta priznanja podeljevala predstavnica Uprave RS za zaščito in reševanje Olga Andrejek ter vodja izpostave URSZR Ptuj Dragan Murko.
Bronasti znak Civilne zaščite kot priznanje za požrtvovalno in uspešno opravljanje nalog zaščite, reševanja in pomoči so prejeli Bojan Kovačič, Rajko Košič (prejel na državni slovestnosti Brdo 1. marca), Ivan Brodnjak in Beno Kamenšek.
Srebrni znak Civilne zaščite kot priznanje za posebne zasluge in izjemen prispevek pri razvijanju in krepitvi varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami sta prejela Anton Kokot in Jože Šmigoc.
Zlati znak Civilne zaščite kot priznanje za dolgoletno uspešno delo pri razvijanju in krepitvi organiziranosti, usosobljenosti in pripravljenosti za pomembne dosežke pri delu, ki je pomembno za varstvo pred naravnimi nesrečami, za posebne in pomembne dosežke in krepitvi varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami je prejel Miran Horvat.
Na društevnih prireditvah bodo podeljena priznanja ob posebnih jubilejih, ki jih letos obeležujejo prostovoljna gasilska društva:
Prostovoljna gasilska društva Cvetkovci, Markovci, Stojnci, Nova vas, in Videm za 100 let delovanja – srebrni znak Civilne zaščite in PGD Šikole za 130 let delovanja – plaketa Civilne zaščite
Prirediteve, ki so se je med drugimi udeležili tudi poslanca DZ Jožef Lenart in Andrej Kosi, županja Antonjia Žumbar, župani mag. Stanko Glažar, Anton Butolen, podžupani ter direktorji občinskih uprav podravskih občin, poveljniki CZ podravskih občin, predstavniki gasilskih zvez, vojske in policije, gostje iz Hrvaške ter vsi ostali, ki so vpeti v sistem zaščite in reševanja kot prostovoljci ali poklicno, je povezovala Tatjana Mohorko, za glasbeni program pa so poskrbeli člani pevske skupine TRTA, KUD Maksa Furjana Zavrč.